12 квітня відбувся «круглий стіл» під назвою: «Діяльність юридичних клінік вищих навчальних закладів міста Кривого Рогу», в якому активну участь взяли студенти Криворізького економічного інституту ДВНЗ «КНЕУ імені В.Гетьмана»: майбутні юристи і викладачі юридичного факультету.

        Юридичний клінічний рух у Кривому Розі: перше наближення

Юридичний факультет КЕІ став одним з ініціаторів проведення «круглого столу», присвяченого діяльності юридичних клінік закладів вищої освіти Кривого Рогу. Інформативна, цікава та змістовна подія засвідчила: юридичному клінічному руху в місті бути. Про зусилля та перемоги, виклики і проблеми, орієнтири та плани – говорили його учасники.

Юридичні клініки – явище не нове і досить поширене у світовій практиці. Будучи ефективним інструментом практичної підготовки студентів-правознавців на основі реальних звернень громадян, просування правопросвітницьких ідей, юридичні клініки поступово виходять за університетські межі, стають потужним гравцем у сфері юриспруденції.

Для нашого міста юридичні клініки також не є новиною. Майже при кожному виші, який готує фахівців із права, функціонує або принаймні передбачена така структура. Інша справа, що розвиваються вони з різною швидкістю і за різними траєкторіями, а ще часто «варяться у власному соку», що позбавляє їх доступу до інформаційних ресурсів, методів, технологій, розроблених іншими, та стримує їхній потенціал.

Першим кроком до заповнення інформаційного вакууму навколо юридичних клінік, обміну досвідом і виявлення спільних сфер інтересів для співпраці став «круглий стіл» «Діяльність юридичних клінік вищих навчальних закладів м. Кривого Рогу», що відбувся 12 квітня у приміщенні Електронної бібліотеки № 11.

Зустріч керівників юридичних клінік, студентів-клініцистів, представників Центрів надання безоплатної первинної правової допомоги, громадських організацій виявилася досить продуктивною. Учасники вели відвертий діалог про те, чим дихає кожна з клінік: хтось ділився власними здобутками і напрацюваннями, хтось піднімав проблеми і ставив питання, що турбують, для когось «круглий стіл» став поштовхом для активізації діяльності власної клініки.

Програма «круглого столу» була насичена та інформативна. Фахівець юридичної клініки КЕІ Ліка Данелія презентувала власне бачення важливих аспектів своєї діяльності. Юридична клініка – це практика плюс досвід спілкування та роботи над собою. Студент-стажист юридичної клініки КЕІ Микита Водзянський висвітлив важливу проблему, з якою стикаються клініцисти, – особливості надання правової допомоги учасникам АТО та їх сім’ям. Представники юридичних клініки Криворізького факультету ДДУВС та Криворізького факультету НУ «Одеська юридична академія» підняли питання булінгу та шляхів боротьби з ним. Своє бачення і проекти у сфері street-law та захисту прав людини презентували фахівці Центрів безоплатної первинної правової допомоги Л. Орещук і Н. Кожем’яка.

Власним досвідом організації роботи юридичної клініки поділилася адвокат, представниця Університету державної фіскальної служби України Юлія Савелова, яка сама починала свій шлях у юридичну професію з клінічної практики. Її тренінг «Особливості консультування клієнтів у юридичній клініці» став своєрідною «точкою неповернення» для багатьох присутніх, які усвідомили місію юридичних клінік, високі стандарти їх роботи та потребу розвитку цього руху в Україні в цілому та Кривому Розі, зокрема.

Розуміння цілей і призначення юридичних клінік, шляхів їх подальшого розвитку та усвідомлення потреби взаємодії стало головним результатом «круглого столу».

У «круглому столі» взяли участь декан ЮФ Дацко К.П., заступник декана ЮФ Шелудякова Н.А., завідувач кафедри правового регулювання економіки Теличко О.А., доцент кафедри цивільно-трудового права Ямковий В.І., фахівець Юридичної клініки Ліка Данелія, студент 3 курсу Микита Водзянський, студенти-клініцисти, студенти 4 курсу спеціальності «Право», голова РСС КЕІ Аліна Кузьмич та ін.

                                                                Говорять учасники «круглого столу»

 Микита Водзянський, студент 3-го курсу,  стажер-клініцист юридичної клініки КЕІ:

«Ми вперше проводимо захід такого типу. Тож добре, що долучені до нього всі заклади юридичної освіти міста: це Донецький юридичний інститут Міністерства внутрішніх справ,  Національний університет Одеської юридичної академії і студенти Криворізького економічного.  Серед присутніх представлені студенти всіх курсів – від першого до четвертого. Навіть магістри тут є. Захід пройшов дуже добре. В принципі, перша частина складалася з представлення доповіді про юридичну практику, а друга – навчальні тренінги, як правильно опитувати клієнтів».

Кароліна Беркунстудентка 2-го курсу юридичного факультету КЕІ:

«Мені дуже сподобався сьогоднішній «круглий стіл». Я вперше присутня на такому заході. Мені сподобався виступ голови студентського самоврядування нашого інституту Аліни Кузьмич. Вона розповідала, як завжди, цікаві речі для молоді.  Дуже цікавим був також виступ студента з нашого факультету Микити Водзянського про воїнів АТО. Він розповів, з якими проблемами стикаються наші бійці (зробивши акцент на юридичні аспекти). Іще змістовним був виступ представники Одеської юридичної академії. Викладач дуже чітко все розповідає, особливо психологічні його аспекти, а саме: як правильно спілкуватися з дітьми. Взагалі мені тут дуже сподобалося».« Повернутися